Mengapa Kategori A Mencecah $111,890, dan Terus Naik
Kategori A mencecah $111,890 pada Mac 2026 dan rekod $133,009 menjelang September. Kuota kekal stabil; permintaan tidak. Pusingan demi pusingan, dan sebabnya.
Kategori A mencecah $111,890 dalam pusingan kedua Mac 2026, naik daripada $106,501 sebulan sebelumnya, dan ia tidak berhenti di situ: ia melepasi $120,000 pada April dan mencatat rekod $133,009 pada September 2026. Bekalan bukan masalahnya, kerana kuota Kategori A kekal sekitar 1,200 hingga 1,300 COE setiap pusingan. Permintaanlah masalahnya: bidaan naik kepada 2,410 dalam pusingan kedua April, hampir dua bagi setiap COE, dan LTA berkata kereta elektrik bernilai lebih tinggi yang dikonfigurasikan untuk muat dalam Kategori A membawa lebih ramai pembeli ke dalamnya.
Pusingan Mac
| Kategori | Premium | Kuota | Bidaan diterima |
|---|---|---|---|
| A | S$111,890 | 1,264 | 1,895 |
| B | S$115,568 | 812 | 1,185 |
| C | S$78,000 | 290 | 438 |
| D | S$9,589 | 546 | 726 |
| E | S$118,119 | 246 | 422 |
Dikemas kini daripada keputusan LTA. Setiap sesi bidaan dikenal pasti mengikut tahun, bulan dan pusingan; tarikh tutup sejarah yang dianggarkan tidak ditunjukkan sebagai disahkan.
Kategori B ditutup pada $115,568 dan Kategori E pada $118,119. 1,264 COE Kategori A menarik 1,895 bidaan, 1.50 bagi setiap COE.
Kategori A dari September 2025 hingga Oktober 2026
| Pusingan | COE | Bidaan | Premium |
|---|---|---|---|
| September 2025 | 1,272 | 2,521 | $119,003 |
| November 2025 | 1,285 | 1,587 | $109,000 |
| Februari 2026 | 1,289 | 1,975 | $106,501 |
| Mac 2026 | 1,264 | 1,895 | $111,890 |
| April 2026 | 1,265 | 2,410 | $123,010 |
| Jun 2026 | 1,251 | 1,768 | $123,847 |
| Ogos 2026 | 1,197 | 1,600 | $128,501 |
| Oktober 2026 | 1,191 | 1,574 | $132,004 |
Carta tidak tersedia. Nilai kekal tersedia dalam jadual data.
Lihat data sebagai jadual
| Tempoh | Kuota | Bidaan diterima | Bidaan / kuota |
|---|---|---|---|
| Jan 2025 | 2,103 | 2,865 | 1.36 |
| Feb 2025 | 2,287 | 3,736 | 1.63 |
| Mac 2025 | 2,282 | 3,985 | 1.75 |
| Apr 2025 | 2,277 | 4,283 | 1.88 |
| Mei 2025 | 2,534 | 4,155 | 1.64 |
| Jun 2025 | 2,529 | 3,338 | 1.32 |
| Jul 2025 | 2,506 | 3,792 | 1.51 |
| Ogs 2025 | 2,532 | 3,677 | 1.45 |
| Sep 2025 | 2,547 | 4,365 | 1.71 |
| Okt 2025 | 2,538 | 4,540 | 1.79 |
| Nov 2025 | 2,591 | 3,269 | 1.26 |
| Dis 2025 | 2,563 | 3,204 | 1.25 |
| Jan 2026 | 2,586 | 3,961 | 1.53 |
| Feb 2026 | 2,554 | 3,957 | 1.55 |
| Mac 2026 | 2,532 | 3,657 | 1.44 |
| Apr 2026 | 2,530 | 4,947 | 1.96 |
| Mei 2026 | 2,540 | 4,354 | 1.71 |
| Jun 2026 | 2,497 | 3,844 | 1.54 |
| Jul 2026 | 2,489 | 3,469 | 1.39 |
| Ogs 2026 | 2,423 | 3,122 | 1.29 |
| Sep 2026 | 2,388 | 3,215 | 1.35 |
| Okt 2026 | 2,423 | 3,134 | 1.29 |
Kuota setiap pusingan telah menurun sedikit sejak awal 2026, selaras dengan kenyataan Kementerian Pengangkutan pada Mei 2026 bahawa bekalan Kategori A memuncak pada suku terakhir 2025. Tetapi perubahan yang lebih besar ialah dalam bidaan, dan dalam berapa banyak pembida sanggup bayar. Dari April, premium terus naik walaupun bilangan bidaan menurun semula.
Mengapa permintaan meningkat
- Kereta elektrik dalam Kategori A. Kereta elektrik sepenuhnya layak dengan sehingga 110kW. LTA berkata pengeluar boleh menetapkan kuasa model bernilai lebih tinggi supaya muat dalam had itu, jadi pembeli kereta pasaran besar dan kereta bernilai lebih tinggi kini bersaing untuk COE yang sama. Kereta elektrik membentuk 62.8% pendaftaran kereta baharu dari Januari hingga Ogos 2026.
- Harga kereta elektrik yang kompetitif. Kementerian mengaitkan permintaan yang kukuh dengannya pada Mei 2026.
- Insentif yang mengecil pada 2027. Kereta elektrik yang didaftarkan pada 2026 mendapat rebat VES yang lebih besar dan Insentif Penerimaan Awal EV, kedua-duanya mengecil pada 1 Januari 2027. Lihat membeli EV sebelum 2027.
Kategori A berbanding B
Carta tidak tersedia. Nilai kekal tersedia dalam jadual data.
Lihat data sebagai jadual
| Tempoh | Purata Kategori A | Purata Kategori B |
|---|---|---|
| Jan 2025 | S$93,650 | S$119,063 |
| Feb 2025 | S$88,925 | S$110,351 |
| Mac 2025 | S$93,616 | S$114,945 |
| Apr 2025 | S$98,612 | S$117,451 |
| Mei 2025 | S$102,755 | S$118,439 |
| Jun 2025 | S$97,562 | S$114,835 |
| Jul 2025 | S$101,102 | S$119,351 |
| Ogs 2025 | S$103,267 | S$123,949 |
| Sep 2025 | S$113,446 | S$132,196 |
| Okt 2025 | S$125,053 | S$136,445 |
| Nov 2025 | S$109,501 | S$122,446 |
| Dis 2025 | S$107,457 | S$119,501 |
| Jan 2026 | S$105,755 | S$120,367 |
| Feb 2026 | S$106,411 | S$107,946 |
| Mac 2026 | S$110,055 | S$114,785 |
| Apr 2026 | S$120,505 | S$121,001 |
| Mei 2026 | S$124,510 | S$127,869 |
| Jun 2026 | S$124,928 | S$125,246 |
| Jul 2026 | S$127,500 | S$130,390 |
| Ogs 2026 | S$126,196 | S$130,456 |
| Sep 2026 | S$132,450 | S$134,001 |
| Okt 2026 | S$131,003 | S$131,001 |
Pada Mac 2026, Kategori A adalah $3,678 di bawah B. Ia lebih mahal daripada B dalam pusingan kedua Februari, April, Jun dan Oktober 2026. Penumpuan inilah sebab LTA mencadangkan penggabungan kedua-dua kategori. Lihat semakan kategori 2026.
Premium hari ini
| Kategori | Premium | Kuota | Bidaan diterima | Bidaan setiap COE |
|---|---|---|---|---|
| A | S$132,004 | 1,191 | 1,574 | 1.32 |
| B | S$131,901 | 923 | 1,149 | 1.24 |
| C | S$92,200 | 308 | 481 | 1.56 |
| D | S$10,778 | 539 | 611 | 1.13 |
| E | S$135,790 | 270 | 411 | 1.52 |
Dikemas kini selepas setiap pusingan bidaan. Setiap pembida yang berjaya dalam sesuatu kategori membayar premium kategori itu.
Sumber
Disemak pada 26 Oktober 2026. Angka daripada keputusan bidaan LTA.