Ulasan COE dan Pasaran Kereta 2025
Kategori A mencatat purata $102,912 pada 2025, naik 13.7%, walaupun terdapat 24.5% lebih banyak COE. Pendaftaran kereta baharu naik 22.4% dan EV mencapai 45% daripadanya.
Pada 2025 purata premium Kategori A ialah $102,912, naik 13.7% berbanding 2024, dan Kategori B mencatat purata $120,748, naik 16.4%. Bekalan juga meningkat: Kategori A mempunyai 24.5% lebih banyak sijil berbanding 2024. Pendaftaran kereta baharu naik 22.4% kepada 52,678, dan kereta elektrik membentuk 45.0% daripadanya, naik daripada 33.6%. Kedua-dua A dan B memuncak pada 8 Oktober, pada $128,105 dan $141,000.
Premium mengikut kategori
| Kategori | Sesi bidaan | Minimum | Purata premium | Maksimum |
|---|---|---|---|---|
| A | 24 | S$85,000 | S$102,912 | S$128,105 |
| B | 24 | S$109,598 | S$120,748 | S$141,000 |
| C | 24 | S$62,000 | S$69,302 | S$77,003 |
| D | 24 | S$7,721 | S$8,951 | S$9,889 |
| E | 24 | S$110,000 | S$121,206 | S$140,502 |
Min aritmetik merentas sesi bidaan yang ada; tiada wajaran mengikut kuota. Sesi bidaan yang hilang tidak dicipta. Jadual ini dikemas kini apabila rekod sumber diperbetulkan.
| Kategori | Purata 2024 | Purata 2025 | Perubahan | Terendah 2025 | Tertinggi 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| A | $90,495 | $102,912 | +13.7% | $85,000 | $128,105 |
| B | $103,730 | $120,748 | +16.4% | $109,598 | $141,000 |
| C | $70,932 | $69,302 | −2.3% | $62,000 | $77,003 |
| D | $9,280 | $8,951 | −3.5% | $7,721 | $9,889 |
| E | $104,524 | $121,206 | +16.0% | $110,000 | $140,502 |
Kategori A bergerak daripada $93,699 dalam pusingan pertama kepada $109,501 dalam pusingan terakhir; Kategori B daripada $121,501 kepada $115,102. Kedua-duanya paling rendah pada Februari dan paling tinggi pada 8 Oktober.
Carta tidak tersedia. Nilai kekal tersedia dalam jadual data.
Lihat data sebagai jadual
| Tempoh | Purata Kategori A | Purata Kategori B |
|---|---|---|
| Jan 2024 | S$73,300 | S$98,505 |
| Feb 2024 | S$77,901 | S$99,669 |
| Mac 2024 | S$84,245 | S$96,011 |
| Apr 2024 | S$91,505 | S$101,668 |
| Mei 2024 | S$93,152 | S$105,346 |
| Jun 2024 | S$89,545 | S$101,471 |
| Jul 2024 | S$91,450 | S$100,451 |
| Ogs 2024 | S$94,095 | S$105,995 |
| Sep 2024 | S$97,507 | S$108,151 |
| Okt 2024 | S$103,350 | S$114,946 |
| Nov 2024 | S$94,889 | S$106,541 |
| Dis 2024 | S$95,000 | S$106,005 |
| Jan 2025 | S$93,650 | S$119,063 |
| Feb 2025 | S$88,925 | S$110,351 |
| Mac 2025 | S$93,616 | S$114,945 |
| Apr 2025 | S$98,612 | S$117,451 |
| Mei 2025 | S$102,755 | S$118,439 |
| Jun 2025 | S$97,562 | S$114,835 |
| Jul 2025 | S$101,102 | S$119,351 |
| Ogs 2025 | S$103,267 | S$123,949 |
| Sep 2025 | S$113,446 | S$132,196 |
| Okt 2025 | S$125,053 | S$136,445 |
| Nov 2025 | S$109,501 | S$122,446 |
| Dis 2025 | S$107,457 | S$119,501 |
Lebih banyak bekalan, dan lebih banyak bidaan
| Kategori | COE 2024 | COE 2025 | Bidaan 2024 | Bidaan 2025 |
|---|---|---|---|---|
| A | 23,520 | 29,289 | 37,032 | 45,209 |
| B | 16,073 | 18,658 | 24,616 | 27,629 |
Kategori A menerima 24.5% lebih banyak COE dan 22.1% lebih banyak bidaan, dan premiumnya masih naik. Bekalan meningkat kerana lebih banyak kereta dibatalkan pendaftarannya (49,550 dalam Kategori A dan B, naik daripada 36,137) dan kerana LTA mula mengeluarkan sehingga kira-kira 20,000 COE tambahan dalam tempoh beberapa tahun mulai Februari 2025.
Kereta baharu: elektrik mengatasi petrol dan hibrid
Carta tidak tersedia. Nilai kekal tersedia dalam jadual data.
Lihat data sebagai jadual
| Tahun | Elektrik | Hibrid | Petrol | Lain-lain | Pendaftaran |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 18.1% | 46.8% | 34.6% | 0.5% | 30,225 |
| 2024 | 33.6% | 48.5% | 17.8% | 0.1% | 43,022 |
| 2025 | 45.0% | 40.5% | 14.5% | 0.0% | 52,678 |
Kereta elektrik membentuk 45.0% daripada 52,678 kereta baharu yang didaftarkan pada 2025, hibrid 40.5% dan petrol 14.5%. Lihat penjejak EV.
Perubahan dasar yang diumumkan pada 2025
- September 2025: Skim Pelepasan Kenderaan dan Insentif Penerimaan Awal EV dilanjutkan dengan jumlah yang disemak semula bagi 2026, dan rebat yang lebih rendah bagi 2027.
- Kadar pertumbuhan: dikekalkan pada 0% bagi Kategori A, B dan D dan 0.25% bagi C, sehingga 31 Januari 2028.
Untuk apa yang berlaku pada 2026, lihat ulasan separuh tahun pertama dan arkib 2025.
Sumber
Disemak pada 26 Oktober 2026. Purata, perubahan dan bahagian ialah pengiraan COEkaki daripada data LTA.