Ulasan COE H1 2026: Kategori A Naik 21%
Kategori A naik daripada $102,009 kepada $123,847 pada separuh pertama 2026, Kategori B 3.7%. EV mencapai 70% kereta baharu dan pembatalan pendaftaran naik 47%.
Pada separuh pertama 2026, Kategori A naik 21.4%, daripada $102,009 dalam pusingan pertama Januari kepada $123,847 dalam pusingan terakhir Jun, memuncak pada $126,009 pada 4 Jun. Kategori B naik 3.7%, daripada $119,100 kepada $123,502. Kategori C naik 23.2%. Kereta elektrik meningkat daripada 55.2% pendaftaran kereta baharu pada Januari kepada 70.1% pada Jun, dan pembatalan pendaftaran kereta Kategori A dan B adalah 47% lebih tinggi berbanding separuh pertama 2025.
Setiap kategori, Januari hingga Jun
| Kategori | Sesi bidaan | Minimum | Purata premium | Maksimum |
|---|---|---|---|---|
| A | 12 | S$102,009 | S$115,361 | S$126,009 |
| B | 12 | S$105,001 | S$119,535 | S$129,501 |
| C | 12 | S$74,801 | S$82,059 | S$94,000 |
| D | 12 | S$7,989 | S$9,203 | S$10,000 |
| E | 12 | S$112,890 | S$122,208 | S$130,000 |
Min aritmetik merentas sesi bidaan yang ada; tiada wajaran mengikut kuota. Sesi bidaan yang hilang tidak dicipta. Jadual ini dikemas kini apabila rekod sumber diperbetulkan.
| Kategori | 7 Januari | 17 Jun | Perubahan | Terendah | Tertinggi |
|---|---|---|---|---|---|
| A | $102,009 | $123,847 | +21.4% | $102,009 | $126,009 |
| B | $119,100 | $123,502 | +3.7% | $105,001 | $129,501 |
| C | $75,503 | $93,001 | +23.2% | $74,801 | $94,000 |
| D | $8,689 | $9,989 | +15.0% | $7,989 | $10,000 |
| E | $122,000 | $129,002 | +5.7% | $112,890 | $130,000 |
Purata Kategori A bagi separuh tahun itu ialah $115,361 dan Kategori B $119,535.
Bekalan
LTA memperuntukkan 18,824 COE bagi Februari–April dan 19,052 bagi Mei–Julai. Peruntukan Kategori A turun sebanyak 151 dan Kategori B naik sebanyak 341 antara kedua-duanya. Lihat kuota Mei–Julai.
Carta tidak tersedia. Nilai kekal tersedia dalam jadual data.
Lihat data sebagai jadual
| Tempoh | Kuota | Bidaan diterima | Bidaan / kuota |
|---|---|---|---|
| Jan 2026 | 2,586 | 3,961 | 1.53 |
| Feb 2026 | 2,554 | 3,957 | 1.55 |
| Mac 2026 | 2,532 | 3,657 | 1.44 |
| Apr 2026 | 2,530 | 4,947 | 1.96 |
| Mei 2026 | 2,540 | 4,354 | 1.71 |
| Jun 2026 | 2,497 | 3,844 | 1.54 |
Permintaan: kereta elektrik dan penggantian
- Kereta elektrik: 55.2% pendaftaran kereta baharu pada Januari, 61.1% pada Mac, 70.1% pada Jun. Lihat penjejak EV.
- Pembatalan pendaftaran: 33,475 kereta Kategori A dan B dibatalkan pendaftarannya pada Januari–Jun, berbanding 22,763 setahun sebelumnya. Kereta dari 2016 dan 2017, apabila 87,504 dan 91,922 kereta baharu didaftarkan, sedang sampai ke penghujung COE sepuluh tahun mereka. Lihat penjejak pembatalan pendaftaran.
Apa berlaku seterusnya
Kategori A terus naik, kepada rekod $133,009 pada 9 September. Keputusan terkini:
| Kategori | Premium | Kuota | Bidaan diterima | Bidaan setiap COE |
|---|---|---|---|---|
| A | S$132,004 | 1,191 | 1,574 | 1.32 |
| B | S$131,901 | 923 | 1,149 | 1.24 |
| C | S$92,200 | 308 | 481 | 1.56 |
| D | S$10,778 | 539 | 611 | 1.13 |
| E | S$135,790 | 270 | 411 | 1.52 |
Dikemas kini selepas setiap pusingan bidaan. Setiap pembida yang berjaya dalam sesuatu kategori membayar premium kategori itu.
Sumber
Disemak pada 26 Oktober 2026. Perubahan, purata dan bahagian ialah pengiraan COEkaki daripada data LTA.