Setiap Kali COE Memecah Rekod, 1999–2026
Setiap paras tertinggi baharu COE dalam Kategori A, B dan E sejak 1999, berapa lama setiap rekod bertahan, dan sejauh mana harga jatuh selepas setiap siri rekod.
Premium COE tertinggi yang pernah dibayar ialah $158,004, untuk Kategori E dalam pusingan kedua Oktober 2023. Rekod kereta ialah $133,009 untuk Kategori A, dicatat dalam pusingan pertama September 2026, dan $150,001 untuk Kategori B, dicatat pada Oktober 2023.
Rekod datang secara bertubi-tubi. Sejak April 1999, hampir setiap paras tertinggi baharu bagi kereta jatuh dalam salah satu daripada tiga siri: 2010–2013, 2022–2023 dan 2025–2026. Dua siri pertama berakhir dengan harga jatuh mendadak. Selepas puncak 2013, Kategori A jatuh 74% dalam masa kurang daripada enam tahun.
| Kategori | Tertinggi | Pusingan | Terendah | Pusingan |
|---|---|---|---|---|
| A | S$133,009 | Sep 2026, pusingan 1 | S$2 | Nov 2008, pusingan 2 |
| B | S$150,001 | Okt 2023, pusingan 2 | S$200 | Jan 2009, pusingan 2 |
| C | S$95,000 | Jul 2026, pusingan 1 | S$1 | Dis 2006, pusingan 2 |
| D | S$13,189 | Nov 2022, pusingan 1 | S$1 | Nov 2002, pusingan 2 |
| E | S$158,004 | Okt 2023, pusingan 2 | S$3,000 | Feb 2009, pusingan 1 |
Rekod daripada skim A–E yang bermula pada April 1999. Premium sebelumnya menggunakan kategori berbeza.
Rekod Kategori A (kereta sehingga 1,600cc dan 97kW, EV sehingga 110kW)
| Pusingan | Premium | Rekod sebelumnya |
|---|---|---|
| Mei 1999, pusingan 1 | S$40,484 | S$35,765 |
| Jun 1999, pusingan 1 | S$43,600 | S$40,484 |
| Jul 1999, pusingan 1 | S$45,876 | S$43,600 |
| Dis 2010, pusingan 1 | S$47,604 | S$45,876 |
| Jun 2011, pusingan 1 | S$53,390 | S$47,604 |
| Jul 2011, pusingan 1 | S$55,989 | S$53,390 |
| Jul 2011, pusingan 2 | S$56,002 | S$55,989 |
| Okt 2011, pusingan 2 | S$56,112 | S$56,002 |
| Feb 2012, pusingan 2 | S$57,009 | S$56,112 |
| Apr 2012, pusingan 1 | S$58,501 | S$57,009 |
| Apr 2012, pusingan 2 | S$64,201 | S$58,501 |
| Jul 2012, pusingan 2 | S$68,656 | S$64,201 |
| Ogs 2012, pusingan 1 | S$73,501 | S$68,656 |
| Nov 2012, pusingan 1 | S$77,201 | S$73,501 |
| Nov 2012, pusingan 2 | S$77,291 | S$77,201 |
| Dis 2012, pusingan 1 | S$78,523 | S$77,291 |
| Dis 2012, pusingan 2 | S$81,889 | S$78,523 |
| Jan 2013, pusingan 1 | S$92,100 | S$81,889 |
| Mac 2023, pusingan 2 | S$93,503 | S$92,100 |
| Apr 2023, pusingan 1 | S$96,501 | S$93,503 |
| Apr 2023, pusingan 2 | S$103,721 | S$96,501 |
| Sep 2023, pusingan 2 | S$105,000 | S$103,721 |
| Okt 2023, pusingan 2 | S$106,000 | S$105,000 |
| Sep 2025, pusingan 1 | S$107,889 | S$106,000 |
| Sep 2025, pusingan 2 | S$119,003 | S$107,889 |
| Okt 2025, pusingan 1 | S$128,105 | S$119,003 |
| Jul 2026, pusingan 1 | S$129,000 | S$128,105 |
| Sep 2026, pusingan 1 | S$133,009 | S$129,000 |
Rekod ialah premium yang melebihi setiap pusingan terdahulu dalam kategori yang sama.
Kategori A melalui sebelas tahun tanpa paras tertinggi baharu, dari Julai 1999 hingga Disember 2010. Ia kemudian mencatat 14 rekod dalam dua tahun, berakhir pada $92,100 pada Januari 2013. Paras tertinggi itu bertahan sepuluh tahun, sehingga Mac 2023. Siri semasa bermula pada 2025: Kategori A melepasi puncak 2023 sebanyak $106,000 pada September 2025, mencecah $128,105 pada Oktober 2025, dan mencatat rekod semasa sebanyak $133,009 pada September 2026.
Rekod Kategori B (kereta lebih besar dan lebih berkuasa)
| Pusingan | Premium | Rekod sebelumnya |
|---|---|---|
| Mei 1999, pusingan 1 | S$46,110 | S$38,976 |
| Jun 1999, pusingan 1 | S$53,502 | S$46,110 |
| Jan 2000, pusingan 1 | S$53,970 | S$53,502 |
| Dis 2010, pusingan 1 | S$62,502 | S$53,970 |
| Dis 2010, pusingan 2 | S$72,001 | S$62,502 |
| Jul 2011, pusingan 2 | S$72,501 | S$72,001 |
| Okt 2011, pusingan 2 | S$75,889 | S$72,501 |
| Nov 2011, pusingan 1 | S$77,000 | S$75,889 |
| Nov 2011, pusingan 2 | S$77,340 | S$77,000 |
| Feb 2012, pusingan 2 | S$78,189 | S$77,340 |
| Mac 2012, pusingan 1 | S$79,304 | S$78,189 |
| Mac 2012, pusingan 2 | S$82,003 | S$79,304 |
| Apr 2012, pusingan 1 | S$83,700 | S$82,003 |
| Apr 2012, pusingan 2 | S$91,000 | S$83,700 |
| Mei 2012, pusingan 1 | S$92,050 | S$91,000 |
| Ogs 2012, pusingan 1 | S$94,502 | S$92,050 |
| Jan 2013, pusingan 1 | S$96,210 | S$94,502 |
| Mac 2022, pusingan 2 | S$98,889 | S$96,210 |
| Jun 2022, pusingan 1 | S$100,684 | S$98,889 |
| Jun 2022, pusingan 2 | S$106,001 | S$100,684 |
| Jul 2022, pusingan 1 | S$107,800 | S$106,001 |
| Jul 2022, pusingan 2 | S$110,003 | S$107,800 |
| Ogs 2022, pusingan 2 | S$112,001 | S$110,003 |
| Sep 2022, pusingan 1 | S$113,000 | S$112,001 |
| Nov 2022, pusingan 1 | S$115,388 | S$113,000 |
| Mac 2023, pusingan 1 | S$115,501 | S$115,388 |
| Mac 2023, pusingan 2 | S$116,201 | S$115,501 |
| Apr 2023, pusingan 1 | S$118,501 | S$116,201 |
| Apr 2023, pusingan 2 | S$120,889 | S$118,501 |
| Jun 2023, pusingan 2 | S$121,000 | S$120,889 |
| Ogs 2023, pusingan 1 | S$126,889 | S$121,000 |
| Ogs 2023, pusingan 2 | S$129,890 | S$126,889 |
| Sep 2023, pusingan 1 | S$134,889 | S$129,890 |
| Sep 2023, pusingan 2 | S$140,889 | S$134,889 |
| Okt 2023, pusingan 1 | S$146,002 | S$140,889 |
| Okt 2023, pusingan 2 | S$150,001 | S$146,002 |
Rekod ialah premium yang melebihi setiap pusingan terdahulu dalam kategori yang sama.
Rekod Kategori B pada 2013 sebanyak $96,210 dipecahkan pada 2022. Kategori B kemudian mencatat 19 rekod dalam tempoh lebih sedikit daripada setahun, lebih banyak daripada mana-mana kategori dalam satu siri, berakhir pada $150,001 pada Oktober 2023. Tiada pusingan Kategori B yang melebihinya sejak itu.
Rekod Kategori E (kategori terbuka)
| Pusingan | Premium | Rekod sebelumnya |
|---|---|---|
| Mei 1999, pusingan 1 | S$43,650 | S$35,890 |
| Jun 1999, pusingan 1 | S$53,001 | S$43,650 |
| Dis 2010, pusingan 1 | S$64,900 | S$53,001 |
| Dis 2010, pusingan 2 | S$76,102 | S$64,900 |
| Nov 2011, pusingan 1 | S$78,001 | S$76,102 |
| Mac 2012, pusingan 2 | S$80,101 | S$78,001 |
| Apr 2012, pusingan 1 | S$84,590 | S$80,101 |
| Apr 2012, pusingan 2 | S$92,010 | S$84,590 |
| Jul 2012, pusingan 2 | S$92,700 | S$92,010 |
| Ogs 2012, pusingan 1 | S$95,034 | S$92,700 |
| Dis 2012, pusingan 1 | S$97,000 | S$95,034 |
| Jan 2013, pusingan 2 | S$97,889 | S$97,000 |
| Mac 2022, pusingan 1 | S$98,890 | S$97,889 |
| Mac 2022, pusingan 2 | S$99,010 | S$98,890 |
| Apr 2022, pusingan 1 | S$99,999 | S$99,010 |
| Jun 2022, pusingan 1 | S$100,697 | S$99,999 |
| Jun 2022, pusingan 2 | S$104,400 | S$100,697 |
| Jul 2022, pusingan 1 | S$110,524 | S$104,400 |
| Jul 2022, pusingan 2 | S$114,001 | S$110,524 |
| Nov 2022, pusingan 1 | S$116,577 | S$114,001 |
| Feb 2023, pusingan 2 | S$118,001 | S$116,577 |
| Apr 2023, pusingan 1 | S$118,990 | S$118,001 |
| Apr 2023, pusingan 2 | S$124,501 | S$118,990 |
| Mei 2023, pusingan 2 | S$125,000 | S$124,501 |
| Ogs 2023, pusingan 1 | S$126,201 | S$125,000 |
| Ogs 2023, pusingan 2 | S$131,000 | S$126,201 |
| Sep 2023, pusingan 1 | S$137,000 | S$131,000 |
| Sep 2023, pusingan 2 | S$144,640 | S$137,000 |
| Okt 2023, pusingan 1 | S$152,000 | S$144,640 |
| Okt 2023, pusingan 2 | S$158,004 | S$152,000 |
Rekod ialah premium yang melebihi setiap pusingan terdahulu dalam kategori yang sama.
COE Kategori E boleh digunakan untuk sebarang jenis kenderaan, jadi rekodnya mengikut kategori lain yang paling mahal. Siri rekodnya pada 2022–2023 menyerupai Kategori B dan berakhir pada $158,004, premium tertinggi dalam sejarah skim ini.
Apa yang berlaku selepas setiap puncak
- Selepas Januari 2013: Kategori A jatuh daripada $92,100 kepada $23,568 menjelang Disember 2018, penurunan sebanyak 74%. Kategori B jatuh daripada $96,210 kepada $31,000. Kuota telah meningkat lebih daripada empat kali ganda, daripada 16,764 COE kereta pada 2013 kepada 70,378 pada 2018, apabila sejumlah besar kereta yang didaftarkan pada 2005–2008 mencapai sepuluh tahun dan dilupuskan.
- Selepas Oktober 2023: kejatuhan lebih pantas tetapi lebih kecil. Kategori B jatuh daripada $150,001 kepada $85,010 menjelang Januari 2024, dan Kategori E daripada $158,004 kepada $94,006 menjelang Februari 2024. Kedua-duanya kehilangan kira-kira 40% dalam empat bulan, kemudian naik semula sepanjang 2025.
Coraknya konsisten. Rekod datang apabila kuota kecil, dan berakhir apabila gelombang pembatalan pendaftaran yang lebih besar tiba. Kuota untuk suku tahun akan datang diumumkan lebih awal di penjejak kuota. Sama ada kuota meningkat atau menurun ialah tanda paling jelas sama ada siri rekod berkemungkinan berterusan.
Carta tidak tersedia. Nilai kekal tersedia dalam jadual data.
Lihat data sebagai jadual
| Tempoh | Purata Kategori A | Purata Kategori B | Purata Kategori E |
|---|---|---|---|
| 2010 | S$30,405 | S$39,834 | S$41,424 |
| 2011 | S$48,206 | S$64,938 | S$66,047 |
| 2012 | S$63,898 | S$84,431 | S$86,001 |
| 2013 | S$74,690 | S$78,712 | S$80,278 |
| 2014 | S$67,675 | S$73,282 | S$73,436 |
| 2015 | S$60,601 | S$66,851 | S$67,814 |
| 2016 | S$49,587 | S$52,122 | S$52,523 |
| 2017 | S$45,991 | S$51,800 | S$51,874 |
| 2018 | S$33,038 | S$35,345 | S$35,693 |
| 2019 | S$29,907 | S$38,815 | S$40,618 |
| 2020 | S$35,404 | S$38,155 | S$38,405 |
| 2021 | S$47,425 | S$61,223 | S$63,727 |
| 2022 | S$75,809 | S$100,946 | S$102,753 |
| 2023 | S$94,538 | S$121,801 | S$125,418 |
| 2024 | S$90,495 | S$103,730 | S$104,524 |
| 2025 | S$102,912 | S$120,748 | S$121,206 |
| 2026 | S$120,931 | S$124,306 | S$126,997 |
Cara menyemak rekod sendiri
LTA menerbitkan keputusan setiap pusingan, dan arkib keputusan menyenaraikan setiap satu mengikut kategori. Premium hanya dikira rekod jika ia mengatasi setiap pusingan terdahulu dalam kategori yang sama. Membandingkan Kategori A dalam satu bulan dengan Kategori B dalam bulan lain tidak memberitahu anda apa-apa. Jadual di atas mengikut peraturan itu dan dikemas kini secara automatik selepas setiap pusingan.
Arkib bermula pada April 1999, apabila kategori A–E semasa bermula. Sebelum itu, kereta dibahagikan mengikut saiz enjin kepada empat kategori. Paras tertinggi tahun 1990-an ialah $110,500, untuk kereta melebihi 2,000cc pada Disember 1994. sejarah harga COE 30 tahun merangkumi tempoh tersebut.
Sumber
Keputusan ialah angka LTA. Disemak pada 25 Oktober 2026.